קורס אסטרולוגיה

12 הבתים ומפת הלידה האסטרולוגית – חלק ב'

קורס אסטרולוגיה - הבתים והמפה האסטרולוגית, איך הם משפיעים על האופי של בעל המפה ואיך אפשר לתעל כל בית לתוצאות חיוביות

בחלק הקודם הסברנו על ההקבלה בין 12 הגזרות של פני השמים ל-12 הבתים במפת הלידה ובקשר בין כל בית למזל וכוכב לכת ואיתם גם משמעותו של בית במפה כפי שתוכלו לראות בתרשים.

בחלק זה נעסוק בכל בית בנפרד, נאמוד על נקודות החוזק שלו אל מול התבטאויותיו הפחות חיוביות, מבלי להרבות במילים, הבא נתחיל

12 הבתים במפת הלידה ותפקודם

12 הבתים – מבוא

בית 1

ייצוג העצמי ורושם החיצוני
מזל מזוהה:
טלה
כוכב מזוהה: מארס

הבית הפותח את המפה ובמקביל גם פותח את גלגל המזלות עם מזל טלה, זהו בית ההתחלה, כאן נקבע איך אנחנו נתפסים בעיני הסביבה ואיך אנחנו במקביל תופסים אותה, הזהות הראשונית שלנו לפני שמתחילים לשייך לנו את שאר מרכיבינו. כוכבים שיתארחו בבית זה יגדילו את חשיבותו של האדם בזהות עצמית.

בהיבטים חיוביים תתכן כריזמטיות, מודעות עצמית גבוהה ויכולות ביצוע מהירות. היבטים שליליים יכולים להוביל איתם פחד סביבתי, חוסר מודעות עצמית וכאלו שהסביבה תתקשה לעקל או להבין אותם.

בית 2

רכוש ונכסים
מזל מזוהה:
שור
כוכב מזוהה: ונוס

הבית השני מגדיר את רצונותינו הגשמיים ובתחילה את מקום מגורינו ואת רכושנו ובעקבות כך את הרצונות והיכולות לצבור כסף כדי להגשים את אותם צרכים גשמיים. ונוס שליטת בית 2 (וזו שגם שולטת על הבית הממשי) אחראית על סביבה אסתטית וחמימה המלאה בחפצים כבדים או איכותיים במראה.

בהיבטים חיוביים בית זה יתמוך בבעל המפה, בהכנסת יציבות ותחושות ביטחון, כמובן בדרך מפוקחת (ולעיתים איטית) אך בטוחה בצבירת רכוש. בהיבטים שליליים ייתכנו בזבוזי כסף על רכוש שלא צריך באמת (מישהו כאן אספן?) וחוסר יציבות גשמית.

בית 3

תקשורת
מזל מזוהה:
תאומים
כוכב מזוהה: מרקורי

לאחר הזהות העצמית והצורך בקרקע גשמית מגיע תורו של בית 3, בית התקשורת והחשיבה ועל כן גם מזוהה עם כוכב מרקורי ועם המזל הבא בתור התאומים, בית זה יכוון את דרך החשיבה שלנו, האם אנחנו אנליטיים יותר או הומניים? אוהב לצבור ידע או שמעדיפים לא להתעסק ביותר מדי דברים בראש, איך אנחנו מתבטאים ליד אחרים? האם אנחנו מתלבטים או נחבאים אל הכלים? רגישים לאחרים או עסוקים רק בעצמנו.

בהיבטים חיוביים מודגשים זהו יהיה אדם אשר חשובים לו קשרים חברתיים רבים ועל פי רוב גם כזה שידבר הרבה אך גם ידע להקשיב, מן הסתם סיכוי גבוה שיעסוק גם במקצוע בתחום התקשורת, בהיבטים שליליים יהיה זה אדם שלו בעיות ביצירת קשרים חברתיים או אף רתיעה משיחות ותקשורת עם אחרים.

בית 4

משפחה
מזל מזוהה:
סרטן
כוכב מזוהה: ירח

בית ארבע ממשיך את סדר גלגל החיים ולאחר התקשורת עם הסביבה מגיעה השייכות הרגשית – המשפחה, קשרים משפחתיים, קשרים עם אחרים "כמו משפחה", הסביבה הביתית ודמות האם האישית שנעוצה בכל אחד מאתנו.

כוכבים או היבטים שיתארחו בבית זה ישפיעו על תפיסתו של האדם את משפחתו שנולד לתוכה ואת זאת שיקים, בהיבטים קשים ייתכנו ריבים, כעסים ואף נטישות ובאלו החיוביים – הרמוניה, רוך ותקשורת מקדמת.

בית 5

ביטוי עצמי
מזל מזוהה:
אריה
כוכב מזוהה: שמש

אחרי שזיהנו את הקשרים המשפחתיים שלנו בבית הקודם אנחנו עם המקומות שגורמים לנו כיף, שמחה והנאה, בית 5 שמזוהה עם מזל אריה הוא המקום שלנו להתחבר אל הילד הפנימי שלנו וכמה באמת אנחנו יכולים לתת מקום לביטוי העצמי שלנו גם בחיים של מבוגרים.

בהיבטים חיובים בעל המפה יזוהה כטיפוס חיובי שקל לו ליהנות, קריאטיבי ופשוט מאושר. בהיבטים שליליים יתכנו מירמורים, תחושות חוסר סיפוק ורצינות יתר.

בית 6

בריאות ושגרה
מזל מזוהה:
בתולה
כוכב מזוהה: מרקורי

אנחנו כמעט בפתחו של חציו השני של גלגל הלידה ולפני שאנו יוצאים אל העולם החיצוני בית 6 יכניס את הסדר בחיים, את הדאגות לבריאות, (ובעקבות כך ספורט וניקיון) ואת הטיפול בענייני היום יום, בקיצור – מזל בתולה.

בהיבטים קשים – דאגות יתר, קשיים בהתמודדות עם השגרה, חוסר לקיחת אחריות, בלבול ובריאות לקויה. בהיבטים חיוביים – כל מה שנכתב מקודם רק בהיפוך, רק חשוב לא להגזים גם בבריאות יתר שיכולה להוליד היפוכונדרייה.

בית 7

שותפויות וקשרים חברתיים
מזל מזוהה:
מאזניים
כוכב מזוהה: ונוס

ואנחנו נכנסים אל החצי השני של מפת הלידה, חצינו את השער אל העולם החיצוני ומתחילים איך לא?, עם יצירת קשרים חברתיים, בית המאזניים יהיה זה שאחראי על דרכנו בעולם האנשים האחרים, עם מי נבחר לדבר, איך נפקד בסיטואציות מרובות אנשים? האם נהיה חבויים אל הצד או אלו שצוחקים עם כולם במרכז? וכמובן איך נגדיר חיי הזוגיות שלנו, השותפים שלנו לחיים, כמה באמת אנחנו שותפים ושיוונים, יכול להיות אויבים או כאלו שחיים לבד גם בתוך קשר זוגי.

בהיבטים חיובים יהיו אלו אנשים שאוהבים חברה, רואים את הצד החיובי באחרים וכאלו שיעריכו וישאפו תמיד כמו המאזניים לאיזון סביבתי על בסיס שותפויות שוות ערך. בהיבטים שליליים בית זה ירחיק את בעליו מאחרים (מרצון או מחוסר יכולת) ואף יגביר חרדות סביבתיות ויהיה לו קשה לעבוד בשותפות עם אחרים.

בית 8

מסתורין, מין, מוות, כספים ועסקים
מזל מזוהה:
עקרב
כוכב מזוהה: פלוטו

מסתורין, משכנו אתכם לקרוא את ההמשך, אבל ככה זה עם בית 8, גם שאתם בטוחים שאתם יודעים, אתם מגלים שיש לפחות כמה שכבות. והתיאור הבא קצת יותר מורכב, כמו הבית עצמו. עברנו חצי מפה של התהוות עצמית, יצאנו לעולם עם בית 7 והתחלנו ליצור קשרים חוץ משפחתיים. אבל הפתיחות שהורגלנו עם עצמנו צריכה כרגע מחסומים וכאן זה המקום לשמור על עצמנו מפני אחרים.

בית העקרב, המזל הפחות גלוי עד הסוף במפה ובצדק מכיוונו, היכולת העמוקה של המזל לשמר שכבה נוספת, סוגרת אותו מהוצאת "כל האמת", העקרב ובית 8 בוחנים את הסביבה, מסיקים את המסקנות ופועלים אינטואיטיבית ועל כן כאלו עם היבטים מודגשים של בית 8 במפת הלידה יהיו יותר מסתוריים, יותר עמוקים רגשית ובעקבות כך גם בעלי יכולות מניפולציה. וכמובן… בל נשכח את המין – תוצאות הקשרים החברתיים של בית 7 נוצקות אל הבית השמיני, (חוזרים שוב לעקרב) ובגלל אותו שילוש של עומק רגשי – מסתוריות – מניפולציה, יש תולדה של עוצמות מיניות ויכולות סחף עמוקות.

צד נוסף של בית 8 הוא המוות, ונכון שלא סיימנו את המפה אבל לא מדובר על מוות של בעליה וגם לא בהכרח על מוות של אדם אחר, נכון שהיבטים מסוימים בבית זה יכולים להעיד על מקרה מוות ממשי שמשפיע על אותו אדם בחייו אבל מדובר יותר במוות של דרך חיים, של תפיסה, או רעיון.
שליטו של בית 8 הוא כוכב פלוטו, אל המוות הרומאי (הידוע יותר בתור הדס היווני) אך בשביל הרומאים המוות גם ייצג התחדשות הבנויה על שרדי החצי השני וחוזר חלילה.

בהיבטים חיוביים ייתכנו יכולות טיפול בכסף או רכוש טובות (זוכרים את בית 2? בית הרכוש והנכסים של השור, אז הוא נמצא בדיוק 180 מעלות לבית 8, בעוד בית 2 עוסק בכסף וברכוש שלו, בית 8 עוסק בכסף וברכוש של אחרים). בהיבטים שליליים מסתורין יתר, סגירות סביבתית, ערמומיות וחוסר יושר.

בית 9

השכלה
מזל מזוהה:
קשת
כוכב מזוהה: יופיטר

בית הידע וההשכלה כמקבילו בחצי השני של המפה –  בית 3, התאומים ומרקורי אל מול הקשת ויופטר (צדק) שליטי בית 9. בעוד בית 3 אוגר את הידע מהסביבה ואחראי על החשיבה, בית 9 מארגן את המידע וממשיך בלמידה עצמית. יופיטר, שליט הבית הוא גם הכוכב המרחיב את המפה וכמו הקשת בית זה גם אחראי על הפתיחות, על האהבה לגיוון שיש לאנושות להציע ועל הרצון להעמיק את הידע בנושא. לא סתם שמו העברי של הכוכב הוא צדק (ובגרסא היוונית – זאוס) ואכן לקשת ולבעלי היבטים חיובים מודגשים בבית 9 חוש צדק מפותח וטוב לב, מלבד זאת, דחף תמידי לידע (כמובן יש להיזהר לא להתפזר יתר על המידה) ואופי אוטודידקטי

בהיבטים קשים מלבד התפזרות יתר על המידה ישנה גם יכולות של רפרוף ופזיזות ואיתה חוסר תשומת לב לפרטים ולאחרים, אי התמדה בלימודים קונבנציונליים ובכלל אי התמדה בכללי עקב שעמום מהיר ("שמעתי, הבנתי, מה עכשיו? חבל על הזמן יש תמיד עוד להספיק") או שעמום מפעולות שאינן מצריכות חשיבה.

בית 10

עבודה
מזל מזוהה:
גדי
כוכב מזוהה: סאטורן

שרדנו את בית 9 ורכשנו השכלה ועכשיו הגענו אל בית 10, אל העבודה, העתיד לא ורוד בכלל, מהר נגלה שהעבודה היום יומית מביאה איתה גם שגרה שצריך לעכל ובמקביל לשאוף קדימה, לקבל את המשרה של הבוס שלנו כדי שנוכל אנחנו לשכור מישהו שיעשה את העבודה במקומנו, כמה אנחנו טובים בזה? האם בחרנו נכון? האם ההתמדה היא הדרך הנכונה או שאנחנו עם היד על ההדק לאתגר הבא? ברוכים הבאים אל בית 9, בית הגדי, זה שאם יפעל נכון בהתמדה, באיפוק ובפרקטיות יוכל להשיג את מטרותיו, כמובן כל עוד אם הוא יפעל נכון  – לא יוסט מדרך הישר ויאבד מטרה באופק או חלילה ישים יותר מדי רגש בהחלטותיו המקצועיות, אם לבית 9 לא תהיה מטרה נקבל בחזרה התפזרות, חוסר התמדה במקום עבודה אחד ועיניים כבויות.

בית 11

עסקנות ציבורית
מזל מזוהה:
דלי
כוכב מזוהה: אוראנוס

רכשנו מקצוע, מצאנו עבודה וכאן המקום להמשיך אל יצירת הקשרים החברתיים הגדולים יותר, כמו השתייכות לקבוצת כדורגל, או מועדון, התנדבות, פעילות באירגונים שמקדמים מטרות חברתיות, פוליטיקה כמובן, אבל הכל תחת החוקים של מזל דלי, האפוף בתחושות סוציאליסטיות המקדמות שיוון וצדק חברתי, למרות שהוא עצמו מרגיש תמיד שונה, אאוטסיידר, לא מובן בגלל מקוריותו, וכאן נכנס אלמנט ההפתעה, פשוטו כמשמעו. היבטים מעניינים בבית 10 יולידו  רעיונות מקוריים ומפתיעים (לא בהכרח מוצלחים, אבל מלאי כוונות טובות בעיניו).

בהיבטים חיובים בית זה יהיה מצוין לאלו הרוצים לעסוק בפוליטיקה סטייל אורלי לוי אבקסיס, זהו גם בית חברתי מאוד ועל כן אלו עם ריבוי מרכיבים בבית זה היכולים לרתום אותם נכון יוכלו גם להיות אלו שתמיד יזמינו אותם לכל סיטואציה חברתית וירצו להיעזר ברעיונותיהם.

בהיבטים שליליים יהיה חוסר איזון בין הסביבה לבעל המפה, לעיתים הסביבה תראה אותו כחסר קרקע, מרחף, לא רגיש מספיק, עם רעיונות לא מציאותיים, מטיף יתר על המידה או פשוט מוזר מדי. מצד שני בעל המפה יראה את הסביבה ככזאת שאף פעם לא תבין אותו או שהם פשוט לא עומדים בסטנדרים החברתיים שלו ועל כן לא ראויים בהכרתו.

בית 12

מיסטיקה ופחדים
מזל מזוהה:
דגים
כוכב מזוהה: נפטון

ואנו סוגרים את גלגל החיים ואין זהו בית המוות, כבר דיברנו עליו בבית 8, שם גם הזכרנו את נושא ציר המוות-התחדשות והחיים במפה האסטרולוגית הם עיגול אחד שלם בתנועה מתמדת, בית 12 סוגר מעגל חיים עם הנושאים שמדאיגים אותנו פנימה באמת, מהדברים שאין לנו עליהם תשובות ובמרכזם השאלה "מה יקרה שנמות?" החיפוש אחר תשובות כאלו יובילו את חלקנו לעולמות יותר קסומים, פחות מציאותיים, חלק יפנו מבטם לשמיים, אל הכוכבים, חלקם יחפשו על הקרקע תשובות באבנים וחלק יחפשו את האלוהים.

בהיבטים חיובים בית 12 יכניס את הפן המיסטי ואת האינטואיציה לאופיו של האדם במידה נכונה ולא מוגזמת, זה בית שיכניס גם צד אמפטי וחמלתי ועל כן חיזוק טוב של בית זה יהיה מצוין לאלו העוסקים בתחומי הסיעוד או הטיפול הנפשי. היבטים קשים יש למכביר, למעשה כוכב שיתארח בבית 12 יהיה גם הפחד של בעליו מתכונות הכוכב, לדוגמא אם כוכב מרקורי המזוהה עם התקשורת יהיה יתארח בבית 12 אז קיים סיכוי שלבעל המפה יהיו חרדות חברתיות (תלוי בשאר ההיבטים במפה התומכים או מתנגדים להיבט הזה).

פרסומת

תומר גילת

מנהל ועורך ראשי באתר לאב און, עוסק באסטרולוגיה ומיסטיקה משנת 1999, כתב דיגיטלי באתרי מיסטיקה, מוזיקה ותרבות עכשווית. מנהל קראייטיב ועיצוב מוצר, צלם מוזיקה ואומן.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button