קורס אסטרולוגיה

כוכבי הלכת ומפת הלידה האסטרולוגית

המזל האסטרולוגי שלנו נקבע על פי השמש אבל היא אינה גורם השמיים היחידי, מלבדה ניתן למנות את כוכבי הלכת האחרים כגון מרקורי, ונוס, מארס והירח, איך כוכבי הלכת משפיעים על מפת הלידה ועל האופי של האדם?

כולנו יודעים מהו מזל השמש שלנו, זהו אותו אחד שאנו תמיד מציינים כתשובה לשאלה "איזה מזל אתה?" זה מאוד קל, מישהו חילק בשבילנו את לוח השנה ל-12 חלקים ושם מזל לכל חלק ובהתאם לתאריך הלידה שלנו נקבע המזל.

מזל השמש

כאן המקום להתחיל להרחיב, ראשית נעמוד על המונח "מזל השמש", למעשה מזלנו נקבע על פי מיקומה של השמש בעת הלידה בגזרה מסוימת בשמי כדור הארץ, אחת מ-12 הגזרות, מכאן אנו למדים שהשמש בתנועה במפת הלידה או יותר נכון להגיד – אנחנו בתנועה, פני השמים משתנים לאורך השנה כאשר בכל יום אנו זזים קצת עד לחזרה מלאה לנקודת ההתחלה לאחר שנה.

מערכת השמש והמפה האסטרולוגית

מלבד השמש, מפת השמים מלאה בכוכבי לכת שמשות ומערכות כוכבים, רחוקים וקרובים.
התפיסה האסטרולוגית הפופולארית לוקחת בחשבון את מערכת השמש שלנו בלבד, השמש במרכזה ואליה מצטרפים שאר כוכבי הלכת ממרקורי (חמה) ועד פלוטו, לחישובים נוספים מכניסים גם שאר גורמי שמים קטנים החולקים איתנו מסלול סביב השמש.

הכלל הוא פשוט, השמש היא הציר המרכזי ועל כן היא מרכז מפת הלידה ומרכז אופיו של בעליה, אליה מתווספים הענפים, מרכיבי האופי השונים של האדם כאשר כל כוכב ממרקורי ועד למאדים נחשבים כמרכיבי האופי המרכזיים ואלו שאר כוכבי הלכת המרוחקים יותר, מיופיטר ועד פלוטו נחשבים כאזורי השפעות על מפת הלידה, מדגישים צדדים באופי, תומכים או מסיטים.

חשיבותו של כוכב לכת על מפת הלידה גדל ככל שתנועתו במפה דינמית יותר, התנועה במפה או לחילופין פני השמיים מהירה יותר בין גזרה לגזרה כאשר כוכב הלכת קרוב אלינו ולהיפך, השמש שוהה בכל גזרה כחודש, מרקורי הקרוב אליה זז במסלול דומה ואחריו ונוס, אנחנו ומארס. יופיטר כבר רחוק הרבה יותר מכדור הארץ ושוהה כבר מספר חודשים בכל גזרה והלאה ככל שמרחקים, כאשר פלוטו כבר שוהה בכל גזרה כ-20 שנים.

שמש

מזל נשלט: אריה
תכונות: תחושת הזהות והאגו
שהייה בכל גזרת מזל: כחודש

הציר המרכזי של מערכת השמש שלנו ובהקבלה גם זה במפת הלידה, השמש מייצגת את ה-"אני", האגו, תחושת הזהות העצמית – תכונות הבסיס של בעל המפה ואת הדרך המרכזית בחייו ועל כן זהו גם ההיבט החשוב ביותר במפת הלידה. על בסיס גזע זה מתלבשים שאר כוכבי הלכת וההיבטים השונים במפה, תומכים או מתנגדים אבל בעיקר מעצבים את אופיו של בסיס העץ וצורתו.
השמש שוהה בכל גזרת מזל כחודש ובמעברה לגזרה הבאה נקבע גם מזלו של בעל המפה.

ירח

מזל נשלט: סרטן
תכונות: דחפים פנימיים ומשפחה
שהייה בכל גזרת מזל: יומיים וחצי

זהו אמנם אינו כוכב לכת אלא לווין של כדור הארץ אבל חשיבתו במפה גדולה עקב קרבתו ויחסיו עם כדור הארץ, עקב קירבה זו הירח שוהה בכל גזרת מזל כיומיים  וחצי והוא מייצג את ההיפוך מהשמש, בעוד הראשונה מייצגת את הצד החיצוני והאגו של האדם, הירח מייצג את הצדדים הפנימיים של בעל המפה, את הצדדים הרגשיים באופי, מאבקיו הנפשיים, החלומות, את היחס המשפחתי ואת דמות האם.

מרקורי

מזל נשלט: תאומים ובתולה
תכונות: תקשורת וחשיבה
שהייה בכל גזרת מזל: 14 ימים

הכוכב הקרוב ביותר לשמש ועל כן גם ידוע בשמו העברי – "חמה", עקב קירבתו היחסית לשמש, שמו הלטיני נלקח משמו של שליח האלים הרומאי ובהתאמה מייצג כוכב זה את הצד התקשורתי באופיו של בעל המפה, את הדרך בה הוא יוצר קשרים חברתיים ואת דרכי החשיבה.

ונוס

מזל נשלט: שור ומאזניים
תכונות: אהבה רגש וכסף
שהייה בכל גזרת מזל: 5 שבועות

אלת האהבה הרומאית וגם הכוכב הבא בתור לפני כדור הארץ, באסטרולוגיה מייצג כוכב זה את צד היופי, היחס לאהבה, הרגש שעולה ואת הצד הנשי כמו תכונותיה של האלה וסימלו של הכוכב. כמו כן כוכב ונוס אחראי על יחסו של בעל המפה לכסף. במפת לידה של גברים מסמלת ונוס גם את דמות האישה אליה הם נמשכים.

מארס

מזל נשלט: טלה
תכונות: פעולה וביצוע
שהייה בכל גזרת מזל: 7 שבועות

הכוכב האדום וכשמו הרומאי כוכב המלחמה, אבל לא רק זהו הכוכב שמזוהה עם הצד הביצועי באופיו של בעל המפה, אם השמש היא הבסיס, הירח הדחפים הפנימיים, מרקורי חושב ומתקשר, ונוס מרגיש ומארס לוקח את הכל לביצוע, זהו גם הכוכב שכסמלו מייצג את הצד הגברי במפה, במפות של נשים ייצג מארס גם את דמות הגבר אליו הם נמשכות.

יופיטר

מזל נשלט: קשת
תכונות: פתיחות
שהייה בכל גזרת מזל: 13 חודשים

כוכב זה פותח את סדרת הכוכבים הרחוקים, אלו אשר שוהים בכל גזרת מזל כבר מספר שנים ועל כן מייצגים נטייה של דור, יופיטר, הקרוב מכולם שוהה בכל גזרה כ-13 חודשים.
יופיטר הוא הצד המרחיב במפה ומיקומו בבית מסוים או באספקט לכוכב לכת אחר במפת הלידה יביא עמו על פי רוב מזל, יכולת למידה, פתיחות וראייה מרחבית, בדומה לתכונות מזל קשת איתו הכוכב מזוהה.

סטורן

מזל נשלט: גדי
תכונות: צימצום
שהייה בכל גזרת מזל: שנתיים וחצי

או כמו שאנו מכירים אותו יותר כשבתאי, בעוד יופיטר הוא כוכב של פתיחות, סטורן הוא כוכב של סגירות או יותר נכון להגיד איפוק, כאשר כוכב שבמיקומו בבתים או בהיבט אל מול כוכבים אחרים יכניס סדר והגיון, לפעמים זה מצוין בעיקר במפות סוערות, אך לעיתים זה יותר מדי, זהו כוכב שיש לפעול לפי הגדרותיו כדי להפיק את מיטבו.

אוראנוס

מזל נשלט: דלי
תכונות: מקוריות
שהייה בכל גזרת מזל: 7 שנים

הכוכב הכחול והמרוחק נשאר תמיד מסתורי בעינינו ובמפת הלידה הוא הצד המקורי והמרדן, מיקומו בבתים או באספקטים לכוכבים אחרים ינסה תמיד לשבור מוסכמות, יפתיע ולא בהכרח לטובה, יציג  צד פילוסופי יותר לחיים לעיתים גבוה מדי בשביל להיאחז בקרקע. אוראנוס רחוק מאוד מאיתנו ועל כן הוא שוהה בכל גזרה כ-7 שנים.

נפטון

מזל נשלט: דגים
תכונות: הזייה
שהייה בכל גזרת מזל: 14 שנים

אל הים הרומאי והכוכב שכמו הים צופן בתוכו מעמקים רבים, זהו כוכב שמיקומו בבתים או בהיבטים לכוכבים אחרים מכניס צדדים מיסטיים, אינטואיציות, דמיון ויצירתיות אך בדרך כלל זהו כוכב שיכניס בלבול והזיה למיקומו וגם הכוכב האחראי על התמכרויות בעיקר אם הוא נמצא בהיבטים קשים או מקבל סימוכין מהיבטים דומים.

פלוטו

מזל נשלט: עקרב
תכונות: מוות והתחדשות
שהייה בכל גזרת מזל: 20 שנה.

בקצה מערכת השמש יושב לו פלוטו, הכוכב הלבן, הקפוא והמסתורי, זהו כוכב שמייצג במפת את המוות וההתחדשות הנוצרת בעקבות, כמו פלוטו, אל המוות הרומאי (הידוע יותר כ-הדס מסיפורי הרקולס היוונים), אמנם בשנים האחרונות עולים דיונים האם פלוטו הוא בכלל כוכב או אולי גוש ענק של קרח אבל באסטרולוגיה עצם זה נחשב כמשפיע על מפת הלידה בין אם הוא כוכב לכת או לווין ענק ומרוחק של השמש. המיקום של פלוטו בבתים או ההיבט שלו עם כוכבי לכת יכול להיות הרסני מצד אחד אבל הטוטאליות שפלוטו מביא איתו יכולה גם לחזק ולייצב מפות סוערות.

כוכבי הלכת והבתים במפה האסטרולוגית

קורס אסטרולוגיה - קריאה נוספת

פרסומת

תומר גילת

מנהל ועורך ראשי באתר לאב און, עוסק באסטרולוגיה ומיסטיקה משנת 1999, כתב דיגיטלי באתרי מיסטיקה, מוזיקה ותרבות עכשווית. מנהל קראייטיב ועיצוב מוצר, צלם מוזיקה ואומן.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button