הבלוג של מאיההבלוגיה

מוזיקה – "צורתו החזקה ביותר של כישוף" – שירי אהבה

מוזיקה- כל כך הרבה נאמר ונכתב עליה. "קיימת מוזיקה באנחת השיחים, בזרימת הנחלים, בכל הדברים: אילו אנשים יכלו להקשיב…" אמר לורד ג'ורג' ביירון, ולכל המאוהבים בה אין ספק כי היא נצחית, מתבגרת אתנו ופוסעת בשבילי חיינו השונים.

"רעש חושב", הגדיר אותה ויקטור הוגו. "צורתו החזקה ביותר של כישוף", אמרה מרילין מנסון. "נותנת כנפיים לשכל, נפש ליקום, מעוף לדמיון, קסם לעצבות, חיים להכול", אמר אפלטון, ולי נותר להוסיף שהיא מדברת כשאנחנו נותרים ללא מילים, משמיעה את צליליה כדי לגעת בנימי נפשנו על מנת לא להותיר אותנו בדממה.

הפעם בחרתי לחשוף גילויים קטנים של שירים מלטפים השייכים למוזיקאים ישראלים ומוכשרים שעד לרגע זה טרם קיבלו את החשיפה הראויה להם, שירים שבקלות אפשר לשייכם לשירי אהבה שהיא הרי כל מהות החיים עצמה.

אף שלא בחרתי בקריירה ראשית של זמרת המניבה מתוכה מנגינות מקוריות, מעולם לא זנחתי את כיסא הבר והמיקרופון בערבי פיאנו בר שמזכירים לי שלא כולנו זקוקים לבמות גדולות, אך לכל אומן באשר הוא, חייבת להיות נישה שבה יכול הוא להביע את עצמו, לגעת בקולו, במילותיו ובמנגינותיו לפחות באיש אחד…בחרתי עשרה כאלה להציגם לראווה. מקסימום תתאהבו.

כרמי שימרון – איש הגפן

"התחשק גם אתה בין גפניי עד בלי רסן, מבושם ונפיץ מאפיץ ניחוח תשוקה"
זמרת אלוהית עם קול עולמי, עמוק ורב גוני. כל מי שצפה ב"רוקדים עם כוכבים" יזהה את קולה ולא יוותר אדיש ליכולותיה הווקאליות המרשימות. לצד הופעות הקאוורים שלה עם מוזיקת נשמה גיליתי את "איש הגפן", שיר מקורי בביצועה. מילותיו היפהפיות והנדירות של אבי גרייניק ולחנו הענוג של אלעד אדר הותירו אותי חסרת נשימה. "התבוא לחולל בין כרמי איש הגשם?" נראה אתכם מסרבים…

אסי אברג'ל – תחלמי

"האטי צעדך כי עוד יש הרבה ללכת…"
גילוי נאות: האומן הבא היה בן זוגי בשנה האחרונה, אך לא זו הסיבה שאני מציגה את אחד משיריו האהובים עלי, "תחלמי". חיבור קוסמי יש לי לשיר הזה, השיר ששמעתי בשבוע הראשון כשחזרתי להתגורר במרכז, בעודי עומדת בפקק תל אביבי שיגרתי, כשהרדיו פתוח, עמוסת תהיות מה יעלה בגורלי בתחילתה של תקופה, וכמו מלאך שהגיח ודרכו נשלחו אלי מילותיו הבוקעות מקולו המחוספס והעמוק כמצולות הים…:"האטי צעדך כי עוד יש הרבה ללכת…" מה רבה הפליאה שחודש אחרי בלי לדעת בכלל מיהו מי, הידפק הזמר על דלתי והזכיר לי אוצרות נפלאים של אהבה קסומה ושל מוזיקה איכותית וראויה. אל תתנו לשם להטעות אתכם. מדובר בבלוזיסט מחונן, גיטריסט על וזמר יוצא דופן, לא מתחנחן, בועט ונושם כאחד. בעיניי: פספוס תרבותי לקהל הישראלי.

רובי קסוס – תן חיבוק

"תן חיבוק שאוכל לישון בשקט…"
הזמר הבא בתקליטו האינטימי "אחריה" שליווה אותי שנים ילווה גם אתכם עם שירו "תן חיבוק" כדי שתוכלו לישון בשקט בלילות…השיר שיזכיר לכם רגעי געגועים לתקופה שבה רציתם לחזור להתחלה, כשעוד העפתם עפיפונים כשהייתם ילדים תמימים ללא קושיות ואתגרים של גדולים. שיר על סוד כוחו של החיבוק…

אלון שר – כל יום

"ואני יכולתי להיות כל אדם, אך לא יכולתי לעצור את הזמן…"
שיר יפהפה עם מילותיו המרגשות של נווה דדוש והלחן המנצח של אלון המוכשר בקולו המהפנט שהתוודעתי לו לפני שנים. "וזו הדרך שמלמדת שתיקה. כמה עצב… כמה שלווה… ואני יכולתי להיות כל אדם אך לא יכולתי לעצור את הזמן…"- שיר על זיכרונות שצפים ועולים ועל אהובה אחת שמצליחה להכיל הכול, על דרך מתמשכת שמאריכה את השתיקה, על דרך האמת, המהות לכל דבר…- אם לא תתמכרו לשיר, באופן ודאי תתמכרו לקולו החודרני של אלון.


עומרי נובל – אביונה
(לשמיעה – https://omrinobel.bandcamp.com/track/–11)

"בתוך רעות הלילה וליטוף הטל, ענבלי השקט מפתים לטבוע לתוך מעיין"
שיר יפהפה, נגינה מפליאה של ויולה וצ'לו לצד גיטרה חשמלית, תופים ובס. המטאפורה של ענבלי השקט המפתים לטבוע ולבסוף לוחשים לצלול למעיין, שבתה את לבי. אין ספק שגם את לבו של אותו אהוב לב שמצא עצמו מכסה את אהובתו עמוק בתוך גופה ונופל לתהומה. אלבום חדש שהייתי עדה לחלקו בעת יצירתו, וכעת זכיתי להאזין למוצר המוגמר. הפקה מוזיקלית: אסי אברג'ל.

ענת בן חמו – inside yourse

"And when night falls upon our day I'll light your way"
ענת בן חמו המוכרת לנו מהפרויקט של עידן רייכל עם הביצוע המהמם ל"מי נהר" מגיחה עם סינגל ראשון באנגלית. קול רך כל כך, פשוט ומרגש שמצליח לגעת בכל מי שמאזין לה. "אם תיתן לי להיכנס פנימה, אעיר את החשכה". באנגלית זה נשמע משכנע יותר.

רז שמואלי – אף אחד

"מחכה בשקט שלא תמצאו אותי, בזמן שאף אחד לא מחפש"
התגלית של אביב גפן. מזכירה בוויב שלה את נינט, אבל מגיעה עם אישיות משל עצמה וקול יפה ולא מתחנף. שיר על בדידות שבקלות יכול להילקח מתוך סיטואציה של אהבה זוגית. "נשארתי לבד. רכבות לא מגיעות לכאן. כל כך רחוקים. אנחנו כל כך רחוקים…"—-

גלית אטלס – סע אליה

"אני כל כך שקופה והיא מצוירת"
פעם היה לי מנהג לקנות תקליטים של זמרים אנונימיים כדי ללמוד עליהם קצת יותר. השיר של גלית אטלס נצרב משום מה בתודעה שלי. "אני כל כך שקופה והיא מצוירת…אני יפה כשהיא מכוערת…ותכף חג…"- לב שבור של אישה שהתאהבה בגבר הלא נכון?
"כמה שאנחנו נהנות מהתאבדויות קטנות"- שרה ריקי גל. נדמה לי שאמירתה משתלבת היטב בנשים שבוחרות ללכת על חבל דק…

נעמה כהן – ציירתי געגוע

"כי זה גורל הגעגוע להישאר תמיד על יד"
נתקלתי בנעמה כהן לגמרי במקרה בפייסבוק כשביצעה קאוור מהפנט באנגלית. אף שבאנגלית היא נשמעת בין לאומית, קולה הצלול נשמע היטב גם בעברית. "ציירתי געגוע קו אחד ארוך. סופו אינו ידוע. מתפתל בתוך מבוך ולא פוגש בדרך שום דבר…" —- שיר על כוחו של געגוע ועל טיבה של הבדידות.

דנה עדיני – I love you
(מתוך הפרויקט של "הבנות נחמה)

Let me out See what I'm hiding inside
אין ספק שמדובר באחד האלבומים המוכרים, אך בתוכו נחבאים שירים נפלאים שזכו לפחות השמעות. אחד מהם הוא השיר המרטיט הבא. דנה עדיני שגם מבצעת וגם עומדת מאחורי המילים והלחן, מצליחה תמיד להעצים שירים סביבה, לא יודעת אם זה בזכות קולה או בזכות ההגשה והעומק הנגלה מתוך עיניה. תמיד כשהיא שרה, העיניים שלה מביעות הכול. גם בלי לומר מילה, הייתי יכולה להאמין לה.

פרסומת

מאיה ע.

מאיה (37) כתבת תוכן ועורכת לשון, כותבת סיפורים קצרים הנוגעים לתלאות החיים. אחרי שלוש מערכות יחסים ארוכות של שנים מתמודדת עם קושיות גדולות של החיים: המרד במוסד הנישואין לעומת קדושת הזוגיות/ החיבור לאינדיבידואליסטים שאינם הולכים בתלם לעומת הצורך בשייכות/ הפחד מאימהות לעומת החשש מהוויתור עליה/ הצורך בעוצמה והפחד מההרגל/ הצורך במימוש עצמי לעומת קשיי המציאות/ האמונה באהבה כמהות החיים לעומת החשש משינוי צורתה/ המלחמות הפנימיות לעומת הצורך בשקט פנימי- על הכול ועוד...כותבת...הירשמו לדף הפייסבוק שלי: מאיה- עריכת לשון וכתיבה

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button