נשים - סינגלספנויים ופנויות

"הייתי צריכה להיות נשואה כבר" – איך מתמודדים עם פחד מזוגיות?

למרביתנו יש פחד מזוגיות או חשש להתחיל קשר חדש, השאלה עד כמה הפחד הזה פוגע בתהליך של מציאת בן הזוג ובאמונה שלנו שזה בכלל אפשרי. לא פעם אני שומעת את המשפט "כבר ניסיתי הכל ועדיין לא הצלחתי למצוא זוגיות", "זה נורא קשה בימינו, אין איפה להכיר, יש יותר מדי היצע, כל האיכותיים כבר תפוסים" ועוד הרבה תירוצים אחרים שמרחיקים אותנו מעצמנו ומהסיבה האמתית שאנחנו לבד והיא הפחד מזוגיות.

*המאמר נכתב בלשון נקבה מטעמי נוחות בלבד ומיועד לשני המינים.

איך לזהות פחד מזוגיות?

לצד כל היתרונות הבולטים של קשר: אהבה, שותפות, המשכיות, חום, מגע, משפחה וכו' ישנם גם חסרונות למשל הפחד להיפגע, להיחשף, לוותר על עצמי ועל החופש שלי, להתפשר, לעשות שינויים. אנחנו לא תמיד מודעות לפחדים הללו ולכן אנחנו לא מבינות למה אנחנו לא מצליחות למצוא את בחיר ליבנו.

אם אתן מזדהות לפחות עם שלושה מהמשפטים הבאים אז יכול להיות שיש לכן פחד מזוגיות 

 • כבר מעל שנתיים לא הייתי בזוגיות רצינית.
 • אני מפחדת שאני לא אצליח להחזיק מערכת יחסים לטווח ארוך.
 • אני תמיד רואה יותר חסרונות מאשר יתרונות בבן הזוג הפוטנציאלי.
 • אני פוסלת כל פלטפורמת הכרויות אפשרית.
 • לרב אני חושבת שעדיף לי להיות רווקה מאשר בזוגיות.
 • אני מרגישה שלמען מערכת יחסים אצטרך לוותר על עצמי.

אם עשית "כן" עם הראש בדקה האחרונה אל תדאגי, את לא לבד וזה בהחלט טבעי להרגיש ככה. לפעמים הפחדים אף מתגברים ככל שאנחנו יותר זמן לבד וגורמים לנו לחשוב שזוגיות זה לא בשבילנו. עם הזמן אנחנו מטפחות ומחזקות את האמונה הזאת כי היא עוזרת לנו להשקיט את הפחדים, אך התוצאה הסופית הפוכה ממה שאנחנו באמת רוצות והיא זוגיות.

מה יעזור להרגיע את החרדה?

למרות כל התירוצים והשכנועים העצמיים שעדיף לנו להיות לבד, הלב חזק יותר, והוא זועק לאהבה וזה השלב שאנחנו מחליטות לתת לזוגיות הזדמנות נוספת. ככל שנרגיע את החרדה כך הסיכוי שלנו למצוא אהבה יהיה גדול יותר. ואיך נעשה את זה אתן שואלות?

קבלה עצמית
לכל אחת מאתנו יש יתרונות וחסרונות, לפעמים קשה לנו לקבל את עצמינו כשלם אחד וזה מכניס אי שקט לחיינו. האיכות הזאת של הקבלה היא מאוד חשובה בזוגיות, כי אם אנחנו לא מצליחות לקבל את עצמינו הסיכוי שנצליח להכניס אדם נוסף לחיינו, לקבל אותו ולחיות איתו בשלום, שואפת לאפס.

פחד מזוגיות - למרות כל התרוצים והשכנועים העצמיים שעדיף לנו להיות לבד, הלב חזק יותר, והוא זועק לאהבה
פחד מזוגיות – למרות כל התירוצים והשכנועים העצמיים שעדיף לנו להיות לבד, הלב חזק יותר, והוא זועק לאהבה
אימון אישי:
 • תורידי ביקורת עצמית, "לחפור" בכמה שאת לא בסדר ולהגיד לעצמך שאת טועה המון לא יעזור. אם משהו מפריע לך תנסי לתכנן קדימה ותבדקי מה את יכולה לעשות אחרת כדי להרגיש יותר טוב עם עצמך, כל שינוי קטנטן שיתרום לתחושת הצלחה (אפילו הכי קטנה שיש) יקרב אותך לקבלה עצמית.
 • תפסיקי להשתמש כלפי עצמך במילים שליליות המכשילות אותך כמו: אפס, מפגרת, טיפשה, מגעילה, כישלון, דפוקה (טוב, אפסיק לתת לך רעיונות), כי מי ירצה לקבל טיפוסים מהסוג הזה…?
 • תחשבי על חברה טובה, מישהי שאת מאוד אוהבת ומעריכה. את יודעת שיש לה חסרונות ויחד עם זאת את מקבלת אותם ואותה כי את יודעת שזה טבעי ושאף אחד לא מושלם. תנסי להתייחס גם לעצמך מנקודת במבט הזו של אהבה והערכה.

חיבור לעצמי
ככל שתהיי יותר מחוברת לעצמך, תדעי מה הערכים שלך, מה עושה לך טוב, מה מאתגר אותך וכו', את תביני איזה בן זוג את מחפשת ומה חשוב לך בצד השני. תיאום ערכי הוא חלק מאוד משמעותי במערכת יחסים בריאה, תמיד נרצה שיהיה לידינו מישהו שדומה לנו או משלים אותנו.

אימון אישי:
 • תכתבי את הערכים שלך, הערכים שהכי חשובים לך, לפחות 7 ולא יותר מ12 (גוגל מציע מבחר ענק של רשימות ערכים).
 • במהלך היום תנסי לשים לב האם את פועלת לפי הערכים שלך.
 • ככל שיש יותר התאמה בין הערכים להתנהגות שלך זה אומר שאת מחוברת לעצמך ולהפך. לרב, עצם המודעות לתרגיל הזה כבר מקרבת אותנו לעצמינו ועוזרת לנו לחזק את הערכים שחשובים לנו בחיינו.

הגדרת מערכת היחסים העתידית
לפני שאת מתחילה לצאת לדייטים תעצרי ותשאלי את עצמך איך את רוצה שמערכת היחסים שלך תראה, איך יעבור היום של שניכם, איפה תהיו עוד שנה בפן המשפחתי, החברתי והרומנטי. זה יוריד את חוסר הודאות וימקד אותך יותר אל עבר המטרה.

אימון אישי:
 • אל תתעצלי, תשבי ותכתבי (לדמיין זה לא מספיק למרות שזאת התחלה טובה), תנסי להיכנס לכמה שיותר פרטים, מי הבן אדם, מה הערכים שלו, איפה אתם גרים, מה תחומי העניין ועוד. זה לא קסם וזה לא יביא לך שיבוט של מה שכתבת, אבל זה יעזור לך להבין מה את באמת רוצה, איך את מרגישה לגבי נושאים מסוימים בזוגיות ואיזו זוגיות מתאימה לך.

תאמיני באהבה, בזוגיות, תאמיני שאת ראויה לבן זוג והוא יגיע, הכי מדויק והכי נכון לך.

אימון אישי: תאמיני!

פרסומת

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button