אסטרולוגיה סינית

מבוא לאסטרולוגיה סינית: המדריך השלם לחוכמת הכוכבים מהמזרח

איזה מזל אתם על פי האסטרולוגיה סינית? איך נקבעו החיות בגלגל המזלות, מהם 5 היסודות ואיך אסטרולוגיה סינית יכולה לעזור לזוגיות? מבוא למתחילים

אסטרולוגיה סינית היא מערכת אסטרולוגית עתיקה המשלבת את התפיסה הסינית של הקוסמוס, המסמלת המרכזית של מעגל החיים והאנרגיות הטמונות בו. המערכת מתבססת על 12 מזלות המתחלפים מדי שנה, כל אחד מהם מיוצג על ידי חיה מסוימת. בנוסף, האסטרולוגיה הסינית משלבת גם חמש יסודות (מים, עץ, אש, אדמה ומתכת), שכל אחד מהם נוכח למשך שנתיים ומתחבר לחיה של כל שנה (לדוגמא קוף עץ, קוף מים).

מעגל מלא של האסטרולוגיה הסינית נמשך 60 שנה, במהלכו מתחלף מזל אחרי מזל וייסוד אחרי ייסוד, עד לחזרה להתחלה. כמו כן, המערכת משלבת את הקונצפט של יין ויאנג, שמסמלים את הכוחות המנוגדים והמשלימים אחד את השני. כולם משתלבים באופן מורכב למערכת שמחפשת להסביר את האינטראקציה בין האנושות והקוסמוס.

ההבדל בין אסטרולוגיה סינית לאסטרולוגיה מערבית

אסטרולוגיה סינית ומערבית מתפתחות משתי שאלות המרכזיות: מה נמצא בשמים? ואיך אנו מתחברים אליו? אך השיטות בהן הן מתייחסות למרחב ולזמן שונות. האסטרולוגיה המערבית משתמשת בחפיפת חודש לידה ומיקום השמש המחלקים את השנה ל-12 מזלות המתחלפים בהתאם לחודשים, וכן בחישוב זמן יומי ושעתי המשפעים על שאר מיקום כוכבי הלכת ואיתם על צורת מפת הלידה ואופיו של בעליה.

לעומת זאת, באסטרולוגיה הסינית, הזמן נקבע לפי השנה במקום החודש. כל שנה מיוצגת על ידי אחת מ-12 החיות שמשתנות בהתאם להתקדמות השנה. במקום לחפש התאמה למזל מסוים בחודש מסוים, אסטרולוגיה סינית מניחה שהאישיות מושפעת מאופי השנה שבה האדם נולד, תחת הבנה כי לאדם יש אינטראקציה עם רצף הזמן והקוסמוס כולו.

קצת היסטוריה

לאסטרולוגיה הסינית שורשים עמוקים בתרבות הסינית, הופיעה לראשונה בספרות כבר בתקופת שושלת השאנג, לפני כ-4,000 שנה. במשך מאות שנים, נהגו המנהיגים הסיניים להתייחס לה כאמצעי לקבלת החלטות לגבי ענייני מדינה ומלחמה, ולא מעט מנבואות המלחמה נעשו בהסתמך על ניתוחים אסטרולוגיים.

לאורך אלפי שנים פותחה האסטרולוגיה הסינית והתפתחה במקביל להתפתחות המחשבה והפילוסופיה הסיניות. גם היום האסטרולוגיה הסינית היא חלק בלתי נפרד מהתרבות הסינית המודרנית וממשיכה להשפיע על תרבויות רבות ברחבי העולם.

איך נקבעו 12 החיות ולמה דווקא בסדר הזה

האסטרולוגיה הסינית משתמשת ב-12 חיות כדי לייצג את מזלות השנה. הבחירה בחיות אלו והסדר שלהן אינו מקרי, אלא משקפת את הראיה הסינית לעולם ולחיים.

החיות שנבחרו מגוונות ומכילות בתוכן גם את המאפיינים הטבעיים שלהן וגם את המאפיינים שהסינים הקציבו להן. לדוגמה, השור מייצג עמל, עקשנות ואמינות. הארנב מייצג בהירות, אסתטיקה וחן. כל חיה באופן מסוים מייצגת את המאפיינים שהסינים מגדירים כחשובים לאדם ולחברה שמסביבו.

הסדר של החיות נקבע לפי סיפור מסורתי – הקיסר הזימן את כל החיות לחגיגה גדולה, הסדר שבו החיות הגיעו לחגיגה קבע לבסוף את סדר המזלות. כך לדוגמה, החזיר הוא החיה השנים-עשר והאחרונה ברשימה, לא מפני שהוא נחשב פחות חשוב, אלא מפני שלפי המיתוס הוא הגיע אחרון לחגיגה. לעומתו, העכברוש הוא הראשון ברשימה מכיוון שהוא הגיע ראשון לחגיגה, העכברוש הצליח להגיע ראשון בעקבות התנהלות מחוכמת – הוא רכב על גב השור וברגע המכריע קפץ מעל גב השור והגיע ראשון לקו הסיום.

העכברוש תופס טרמפ על גבו של השור בדרך לחגיגת הקיסר

הסיפור על סדר הגעת החיות לחגיגה היא דרך להסביר את סדר המזלות ולהטמיע בו מוסר השכל, מושגים אתיים ואת הראיה הסינית למחזורי החיים. הסיפור מצייר את החיות כדמויות אנושיות עם תכונות אופי שונות שביחד מרכיבים את אופייה של האנושות כולה.

אסטרולוגיה סינית וזוגיות

האסטרולוגיה הסינית מספקת מסגרת מרתקת להבנת הדינמיקה בין בני זוג, ובעיקר באמצעות הבנת התאימות בין המזלות. כל מזל מתאפיין בתכונות ספציפיות, והתנהלות מסוימת בסוגייה מרכזית בחיים, כולל זוגיות. לדוגמה, אנשים שנולדו בשנת העכברוש, נחשבים לחיים, אינטליגנטיים וחברתיים, מה שיכול להשפיע על יכולתם להתמודד עם קונפליקטים בזוגיות. ההתאמה בין שני המזלות והיסודות של אותה שנה מכילה את הפוטנציאל לגילוי אזורים של הרמוניה וקונפליקט, ואת הדרכים בהן ניתן לשפר את הקשר.

האסטרולוגיה הסינית מבצעת חלוקה למזלות יין (אנרגיה זכרית) ומזלות יאנג (אנרגיה נקבית), חלוקה זו משפיעה על האינטראקציה בין הזוג. כל מזל מסוים נושא בתוכו את הקנה המוסרי שלו, והאינטראקציה בין מזלות שונים מתמקדת באיך תפיסת המוסר הזאת משתלבת או מתנגשת בין שני בני הזוג או בכלל בקשרים בין אנשים בין אם הם עסקיים, חברותיים, משפחתיים או רומנטיים.

12 המזלות הסיניים

מזל עכברוש - אסטרולוגיה סינית

מזל עכברוש (1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020)
מזל העכברוש מסמל אנשים חריפי דעת, מציאותיים, מסודרים, ועצמאיים. נולדו עם יכולת מדהימה לתכנן ולהתמקד, הם מראים חסר פחד ואמיץ. הם מתאימים במיוחד לאנשים ממזל הדרקון והתרנגול, שמעריכים את המופתעות וההרפתקאות שלהם. לעומת זאת, יכולים להתקשות בקשרים עם אנשים ממזל השור או הקוף, שמעדיפים יציבות וסדר יותר מאשר הרפתקאות.
למידע נוסף

מזל שור (1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021)
אנשים ממזל השור מסמלים כח, יציבות ואמינות. הם נתמכים ביכולתם לעבוד בקנאות ולהקדיש עצמם למשימה מבלי להיות מוטרדים. כאשר מדובר בזוגיות, מזל השור מתאים במיוחד למזל הקוף או הארנב, שיכולים להעריך את היכולת של השור להקדיש את עצמו לקשר. לעומת זאת, השור עשוי להתקשות עם מזל העז או הנמר, שיכולים לראות את המסירות של השור כמשהו שמגביל אותם.
למידע נוסף

מזל נמר - אסטרולוגיה סינית

מזל נמר (1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022)
נמרים באסטרולוגיה הסינית מתאפיינים בחריף השכל, שאיפה לעצמאות, ואנרגיה משתנה. הם מצוינים בתכנון ובתיקון אך מתקשים להכיל ביקורת. בתחום הזוגיות, נמרים מתאימים הכי הרבה לקוף או לדרקון שיכולים להעריך את השאיפה לעצמאות של הנמר. מצד שני השור או הנחש, יכולים למצוא את החריפות של הנמר כמופרעות או נמהרות.
למידע נוסף

מזל ארנב - אסטרולוגיה סינית

מזל ארנב (1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011, 2023)
ארנבים באסטרולוגיה הסינית הם חיות רגישות ואוהבות שלום, הם חכמים ומחפשים הרמוניה. הם יכולים להפנים את תחושותיהם ורצונותיהם היטב כדי להתחמק מעימותים. בתחום הזוגיות, ארנבים מתאימים במידה רבה לעז או החזיר שיכולים להעריך את רגישות הארנב. מצד שני, התרנגול או הקוף עשויים למצוא את הארנב לחוץ וחסר בטחון.
למידע נוסף

מזל דרקון - אסטרולוגיה סינית

מזל דרקון (1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, 2024)
הדרקונים הם החיות הכי מרשימות ומחויבות באסטרולוגיה הסינית. הם מלאי תשוקה, אופטימיים ונותנים השראה לאחרים. הם אמיצים ונדיבים, אך יכולים להיות מוחמצים במערכות יחסים, הם מתאימים במיוחד לתרנגול או הקוף שיכולים להעריך את האמיצות וההתמדה של הדרקון. לעומת זאת הכלב או השור יכולים למצוא את הדרקון דומיננטי מדי ובלתי נתפס.
למידע נוסף

מזל נחש - אסטרולוגיה סינית

מזל נחש (1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025)
הנחשים הם אנשים מרשימים, אינטליגנטים וחדים. הם מנוסים, חכמים ויודעים להבחין בהזדמנויות ובעקבות אלו גם מידה רבה של מסתוריות. מבחינת זוגיות, הנחש מתאים הכי הרבה למזל התרנגול או הברווז, שיכולים להעריך את החכמה והחדות של הנחש. לעומת זאת, הנחש יתקשה להתמצא במערכת יחסים עם הסוס או הדרקון, שיכולים לראות את המסתוריות של הנחש כחסימה לקשר המלא באהבה.
למידע נוסף

מזל סוס - אסטרולוגיה סינית

מזל סוס (1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014, 2026)
מזל הסוס הסיני מייצג את האנרגיה, החופש, והרוח הנועזת. בני מזל זה פורצי דרך, תמיד מחפשים את ההרפתקה הבאה. בתחום הזוגיות, הם מצליחים במיוחד עם מזל הכלב או הטיגריס, שמעריכים את החופש והאמיצות שלהם. לעומתם, הסוס עשוי להתקשות עם מזל דרקון או החזיר, שעשויים לתפקד באופן שנוגד את הגישה הפתוחה והחופשית של הסוס.
למידע נוסף

מזל עז - אסטרולוגיה סינית

מזל עז (1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027)
אנשים שנולדו במזל העז הם יצירתיים, חמים ופתוחים לכיוונים חדשים. הם משקפים עצמאות וכשרון ביטוי אישי והם מצוינים בגיוס אחרים לתמיכה במטרותיהם. בתחום הזוגיות, מזל העז מתאים במיוחד למזל הארנב או הדרקון שיכולים להעריך את תרומתם החשובה לאמנות ולמטרותיהם. לעומת זאת, העז עשוי להתקשות עם מזל השור או הכלב, שיכולים לראות את העצמאות המוחלטת של העז כדבר שאינו מקדם את הקשר.
למידע נוסף

מזל קוף - אסטרולוגיה סינית

מזל קוף (1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016, 2028)
אנשים שנולדו במזל הקוף הם חריפי דעת, משובחים ומלאי אנרגיה. הם יודעים למצוא פתרונות יצירתיים לבעיות ולשמור על אופטימיות גם במצבים מסובכים. בזוגיות, מזל הקוף מתאים במיוחד למזל העכברוש או הארנב, שיכולים להעריך את החריפות והחיוניות של הקוף. לעומת זאת, הקוף עשוי להתקשות עם מזלות הנמר או הסוס, שיכולים לראות את האנרגיה המרובה של הקוף כמתועלת לצרכיו בלבד.

למידע נוסף

מזל תרנגול - אסטרולוגיה סינית

מזל תרנגול (1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029)
אנשים ממזל התרנגול מתאפיינים באומץ, בחריצות ובראש גדול. הם שומרים על הערכים שלהם ולא מפחדים לעמוד מול קשיים. בזוגיות, מזל התרנגול מתאים במיוחד למזלות הקוף או השור, שיכולים להעריך את האומץ והפרקטיות של התרנגול. לעומת זאת, התרנגול עשוי להתקשות עם מזל העז או הכלב, שיכולים לראות את ההתמדה של התרנגול כעקשנות מיותרת.

מזל כלב - אסטרולוגיה סינית

מזל כלב (1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030)
אנשים ממזל הכלב מאוד אמינים, חברתיים ונאמנים. הם מחזיקים במוסר גבוה ומעריכים את החיים הפשוטים. בזוגיות, מזל הכלב מתאים במיוחד למזל הטיגריס או הארנב, שיכולים להעריך את האמינות והאהבה הרבה של הכלב לבני הזוג שלו. לעומת זאת, הכלב עשוי להתקשות עם מזל הדרקון או הסוס, שיכולים לראות את האמינות של הכלב כמשהו מגביל אותם.

מזל חזיר - אסטרולוגיה סינית

מזל חזיר (1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019, 2031)
אנשים ממזל חזיר נהנים מחיים של נוחות ומתענגים בעשייה חברתית. הם עשירים בחוויות רגש ואכפת להם מהם ומהאחרים. בזוגיות, מזל חזיר מתאים במיוחד למזל השור או התרנגול, שיכולים להעריך את התמיכה האמוציונלית שהחזיר מציע. לעומת זאת, החזיר עשוי להתקשות עם מזל הקוף או הסוס, שיכולים לראות את החיוביות של החזיר כמשהו מגביל אותם.

חמשת היסודות

חמשת היסודות הסיניים, המכונים גם חמשת האלמנטים (עץ, אש, אדמה, מתכת, מים), מייצגים את הכוחות הטבעיים בקוסמוס הסיני. באסטרולוגיה הסינית, כל מזל משוייך ליסוד, שמכתיב את תכונות האופי של המזל לדוגמא מזל סוס ביסוד העץ (סוס עץ) יסוד העץ מייצג גידול, התפתחות, יצירתיות, גמישות ואת הפתיחות לשינוי. מזל הסוס, שנמצא ביסוד העץ, משקף את הכוח הזה של הגידול וההתפתחות. אנשים ממזל הסוס מכילים תכונות של אנרגיה, התלהבות, ותחושת הרפתקה. הם נוטים להיות מלאי חיים, חרוצים, ואופטימיים. הגמישות של העץ משפיעה עליהם באופן שהם מצליחים להתמודד עם שינויים ולהתגבר על מכשולים, מה שנותן להם את הכוח להתקדם למרות הקשיים.

יסוד העץ - אסטרולוגיה סינית

יסוד העץ
מייצג את הצמיחה והרפאה. משתייכים ליסוד זה נושאים את התכונות של הגמישות, החסד והתמיכה. הם בעלי הרגשת חיוב ומשיכה לסייע לאחרים.

יסוד האש - אסטרולוגיה סינית

יסוד האש
סמל לאנרגיה, חום ופריצות. אנשים עם יסוד זה הם חיילים, אופטימיים, ועשויים להיות חייכנים ומאוד מרגשים.

יסוד האדמה - אסטרולוגיה סינית

יסוד האדמה – מייצגת את היציבות, העמידה, והחזקה. אלה ששייכים ליסוד האדמה הם בעלי תכונות של אמינות, איזון וסבלנות.

יסוד המתכת - אסטרולוגיה סינית

יסוד המתכת – סמל לטהרה, כבוד, ויושר. אנשים השייכים ליסוד המתכת מצטיינים בתכונות של התמדה, אובדן העצמי, ויכולת להשיג את מה שהם מאמינים שהם צריכים.

יסוד המים - אסטרולוגיה סינית

יסוד המים – מייצגים עמידה בפני שינויים, גמישות, והיכולת לזרום. אלה שהם מתוך היסוד הזה מצטיינים בתכונות של אינטואיציה, חוכמה, והסבלנות לזרום עם הזרם של החיים.

פרסומת

Love on

לאב און - המגזין למיסטיקה רומנטית - אסטרולוגיה, נומרולוגיה, אסטרולוגיה סינית ומאמרי מיסטיקה. אוספי מוזיקה רומנטית ומדור יחסים מורחב. המגזין פועל מ-2010 עם מאמרים וכתבות ייחודיים לאתר שנכתבו בידי מיסטיקנים, מאמנים אישיים, עורכי מוזיקה, יועצי אופנה וזוגיות.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button